na plný plyn s kráťa.cz

krata.cz arrow Motorky arrow Akce arrow Tajné závody arrow Vysočina 2004 - dodatečný report

Vysočina 2004 - dodatečný report

Posledním závodem seriálu Tajných závodů byla dne 25.92004 Vysočina s přídomkem Secret Highland Run. Samotné nalezení startu bylo zajímavostí, protože byli známy pouze zěměpisné souřadnice a termín, nic víc, nic míň.

Probuzení do sobotního zářijového dne provázela zatažená obloha a děšť, což předznamenalo komorní účast. Před samotným startem ještě dvě desítky závodníků zvládli utvořit motorkářský doporovod k svatební koloně - panečku pěkná podívaná.

Tento závod se od všech předešlých lišil tím, že k navigaci byla třeba buzola.

Start a jedem.

• Želiv - start a první seznámení s azimutem a vzdáleností k prvnímu cíli.
  • Humpolec - první úspěšně nalezené místo podle azimutu a udané vzdálenosti. Úkol, kde se sežene bike ve městě Humpolci nahrál do karet místním znalcům, protože dřív jsem objevil místní mini muzeum motocyklů (spíše to byla orezlá garáž) u rybníku. Okolo jedoucí motorkář-závodník mi naštěstí ukázal správný cíl - místní motoshop. Zde se mrsklo motuláckým barelem do dálky co to šlo a svištělo se dál podle azimutu, který ukázal na pořádný kopec.
  • Křemešník byl ten kopec. K tomuto místu bylo možné zvolit dva druhy cesty. První delší, po silnici první třídy. Druhá kratší, ale šoustky. Na tuto možnost volby upozorňoval i Klan pořadatelů. A že nejkratší cesta nevede vždy k zdárnému cíli, jsem se záhy přesvědčil. Skoro střet s párečkem srnek, při volbě trasy šoustkami s heslem kratší lepší, dali nakonec za pravdu pořadatelům. Pak už zbývalo jen vyběhnout a seběhnout schody rozhledny, což v motorkářské kůži je fakt odvaz, a zjistit další místo cíle.
  • Olešná - samurajské S (do té doby mne nenapadl takový název pro jistou značku motorek). Dál to vezmu heslovitě, aby z toho nebyla kniha. Silničky zde byly a jsou pěkný, lákající k svezení.
  • Polná a nalezení muzea s hodinovým strojem bylo dílem okamžiku.
  • Přibyslav - pěkná hasičská tatřička stojí v muzeu a její stáří ukazuje SPZ
  • Žižkovo pole - roky letopočtů kdy a kde Jan Žižka úspěšně válčil, zabraly celou mohylu kolem dokola. Pod letopočtem 1422 byl nápis Německý Brod, tak že zalistovat v 500 let staré mapě a podle azimutu najít město s tímto jménem bylo už prkotinou :-)
  • Havlíčkův Brod dříve zvaný také Německý Brod. Úkol najít latinské příslový na náměstí se ukázal i pro místní tvrdým oříškem. Vůbec nevědí, že tam mají radnici s kostlivcem a kosu s nápisem Qua hora nescis. Další zkratka k hledání MPS opět nahrávala do noty místním znalcům.
  • Světlá nad Sázavou - místní probíhající pouť zhoršila přístup k radničním letopočtům.
  • Ledeč nad Sázavou - nalezení ČS Adam na Ledčí bylo snadné. Zde jsme se dozvěděli další dva úkoly a mezi cíle
  • Most přes vodní nádrž Želivka (Švihov) - délku jsme měřili pomocí tachometru a jak jsem se následně v cíli závodu dozvěděl, tak zde byl schovaný totem s vyrytou délkou mostu 304,5m. Tachometr na Fazeru naměřil jen o 4,5 metru méně :-)
  • Nejmenovaná vesnička za Čechticemi, připravila v jednom dvoře poslední fyzický úkol, sestávající se ze slalomu se starým kovovým trakařem naložený pneumatikou z náklaďáku.
  • Kletečná - cíl závodu... akorát ve tmě nebyla k nenalezení cedule na odbočku k hotelu.

Ještě ten večer jsem pelášil zpět. Mlha, vlhko a nakonec pořádná průtrž mračen zakončila celodenní ježdění po Vysočině. Celkově, ale jinak moc povedená akcička a těším se za rok na Vysočině.

Ještě pár poznámek k použití buzoly pro takovou akci. Kovová kroužková vazba mapy ovlivňuje střelku, tak že vytrhávat listy mapy bylo běžnou záležitostí. Najít rovinu na motorce k položení mapy a buzoly je potíž a jak se ukázalo, tak k určení azimutu na mapě bohatě postačuje obyčejný papírový úhloměr se kterým se na mapě ve finále pracuje lépe než s buzolou. Už tedy víte co si za rok vzít, až bude v propozicích napsáno "buzola nutná", ale nekamenujte mne kdyby fakt byla potřeba, prostě bez záruky :-)